Internet to z pewnością miejsce, w którym trzeba szczególnie uważać, by nie paść ofiarą oszustwa. Tak naprawdę każdy może tu podawać się za kogokolwiek chce, praktycznie nie ponosząc żadnych konsekwencji. Istnieją sposoby, które pomagają chronić się przed naciągaczami, więc warto je przyswoić, zwłaszcza planując zakupy online.
Czytanie ze zrozumieniem kluczem do sukcesu
Niestety niektóre osoby podające się za sprzedawców wcale nimi nie są. To internetowi złodzieje, którzy chcą zarobić na cudzej niewiedzy. Na swoich stronach zawierają niejasne umowy, które dają korzyści tylko im samym. Podstawową zasadą jest sprawdzenie, czy na stronie widnieje dokładnie opisany regulamin zakupów. Jeśli zapisany jest bardzo zawiłym językiem i używane są w nim podejrzane zwroty, to lepiej zrezygnować z tych usług. Często po wgłębieniu się w treść regulaminu może się okazać, że zakupiony produkt jest przedmiotem najmu albo w ogóle nie istnieje. W takim dokumencie musi się również znaleźć informacja o warunkach zwrotu, do którego kupujący ma pełne prawo. Konieczne jest także, by upewnić się o otrzymaniu paragonu lub faktury, które stanowią dowód, że zakup miał miejsce i umożliwiają skorzystanie z gwarancji.
Informacje o sprzedającym i ich znaczenie
Bezpieczne strony internetowe muszą nie tylko zawierać wszelkie istotne regulaminy, ale również informacje o sprzedawcy. W świetle prawa muszą oni podać swoje dane, takie jak numer telefonu, e-mail oraz adres indywidualny lub firmowy. Jeśli tych elementów brak, to coś jest na rzeczy. W razie ewentualnych wątpliwości dobrze jest skontaktować się z przedsiębiorcą dzwoniąc na jego numer podany na stronie. Dla pewności dobrze jest sprawdzić na rządowej stronie, jaki dane przedsiębiorstwo ma status NIP i czy jest płatnikiem VAT. Sprzedawcy mogą jeszcze umieszczać na swoich stronach zdjęcia produktów i opakowań, a potem wysyłać je do kupujących, którzy spodziewali się zamówionego towaru, a otrzymali tylko pudełko lub obrazek przedstawiający produkt. Bardzo ważne jest przeglądanie wszystkich dostępnych zdjęć, ponieważ niektóre mogą być ukradzione z innych stron.
Jaką metodę płatności wybrać?
Ostatnią, ale wyjątkowo ważną rzeczą jest wybór metody płatności. Najbezpieczniejsza jest płatność za pobraniem, kiedy już kurier zjawia się z paczką. Przelewy niestety raz wykonane przepadają i nie ma gwarancji, że odbiorca je zwróci. Strony oferujące kilka opcji uiszczenia opłaty są bardziej wiarygodne niż te, które oferują tylko jedną. Przeglądarka musi być na górze oznaczona kłódką, co oznacza bezpieczne połączenie i brak dostępu osób trzecich do zawartych danych. Przed wykonaniem płatności warto zapoznać się z opiniami klientów, które powinny pochodzić nie tylko ze strony oferującej dany produkt, ale również z innych źródeł. Podejrzane komentarze od anonimowych osób mogą być sfałszowane.