Prowadzenie firmy wiąże się z zabezpieczeniem interesów nie tylko w trakcie zawodowej aktywności, ale także przed przejściem na emeryturę. Dzięki będziemy spokojni zarówno o własne interesy, jak i firmy. Pomóc w tym może nam sukcesja. Co warto o niej wiedzieć?
Sukcesja w firmie – jak wygląda?
Przekazanie władzy to dla wielu firm jeden z najważniejszych momentów w ich historii. Krok ten wpływa bowiem mocno na przyszłość przedsiębiorstwa. Warto więc odpowiednio przygotować się do sukcesji i nie zostawiać jej na ostatnią chwilę. Na końcu zawodowej kariery właściciel ma kilka możliwości do wyboru. Całkowita sprzedaż z pewnością nie należy do najlepszych decyzji. Lepiej wybrać opcje, które zabezpieczą naszą rodzinę i firmę pod względem finansowym. Na tym właśnie polega sukcesja. Jest to wstąpienie w ogół praw i obowiązków przez nabywcę. Może to odbyć się całkowicie lub częściowo. Sukcesja w firmie odbywa się najczęściej poprzez dziedziczenie. Może jednak nastąpić wskutek umowy, przekształcenia spółki lub łączenia osób prawnych. Sukcesja w firmie jest także możliwa po śmierci właściciela. To efekt wprowadzonej w listopadzie 2018 roku ustawy.
Sukcesja w firmie – jak przebiega?
Wprowadzone zmiany w prawodawstwie sprawiły, że prowadzenie firmy po 65. roku życia nie jest już niczym ryzykownym. Do tej pory w przypadku śmierci właściciela zamykano działalność gospodarczą. Obecnie możliwe jest przeprowadzenie sukcesji w firmie. W tym celu tworzy się zarząd sukcesyjny, który prowadzi firmę do czasu znalezienia nowego właściciela. Dzięki temu spadkobiercy mają czas na podjęcie decyzji o odrzuceniu lub przyjęciu spadku. Przedsiębiorstwo natomiast może spokojnie kontynuować swoją pracę. Pomóc w tym mogą specjaliści w tej dziedzinie. Jeden z nich jest dostępny pod tym linkiem https://mateusz-kluk.pl/sukcesja/. Sukcesja w firmie pomaga również w zabezpieczeniu interesów rodziny zmarłego. Jak widać, działania te są realizowane z korzyścią dla każdej ze stron. Współpraca ze specjalistami w tej dziedzinie zapewni także spokój najbliższym. Warto więc pomyśleć o uregulowaniu takich kwestii, by stworzona przez nas firma mogła dalej się prężnie rozwijać.