Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że błędnie nazywa aplikacje, których używa. Istnieje różnica między aplikacją mobilną i internetową, co ma spore znaczenie zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat aplikacji, co przyczyni się do większej świadomości i poznania możliwości każdej z dostępnych opcji.
Aplikacje internetowe – czym są?
Według definicji, aplikacja internetowa to program komputerowy pracujący na serwerze, który działa wykorzystując przeglądarkę internetową. W jej pracy musi uczestniczyć serwer WWW. Niektórzy zamiennie używają terminu ,,aplikacja webowa” mając na myśli opisany wcześniej system. Czy słusznie?
Aplikacje internetowe a aplikacje webowe – jedno i to samo?
Aplikacja webowa jest to aplikacja uruchamiana w przeglądarce, która ma dostarczać użytkownikowi konkretną usługę poprzez interfejs. Z definicji wynika, że jest tym samym, co aplikacja internetowa. Problem pojawia się, gdy zaczynamy mówić o stronach internetowych. Czy również jest to tożsame określenie? W rzeczywistości oba pojęcia różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale także sposobem zastosowania i działania. Strona internetowa jest tworzona głównie w celu prezentacji użytkownikowi określonej treści, zaś aplikacja internetowa umożliwia interakcję. To platforma, która umożliwia kontakt ze znajomymi, słuchanie muzyki i rezerwację miejsc hotelowych oraz biletów. Jednak ktoś mógłby się nie zgodzić, twierdząc, że przecież portale społecznościowe to aplikacje mobilne. Jak w takim razie wygląda sytuacja w tej kwestii?
Aplikacje internetowe i aplikacje mobilne – czym się charakteryzują?
Chociaż aplikacje internetowe umożliwiają interakcję z innymi, to wcale nie są tym samym, co aplikacje mobilne. Portale społecznościowe są dostępne w wersji internetowej, co oznacza, że możemy korzystać z nich przez przeglądarkę. Jednak pobranie na swój telefon aplikacji będzie już krokiem w kierunku aplikacji mobilnych. W związku z tym możemy stwierdzić, że aplikacje internetowe i mobilne to zupełnie coś innego. Połączeniem tych dwóch opcji są aplikacje hybrydowe, do których należy między innymi Facebook czy Instagram. Zazwyczaj tworzone są z uwagi na swoją prostotę i szybkość projektowania. Porównując aplikacje mobilne i internetowe można stwierdzić, że te pierwsze oferują zdecydowanie więcej możliwości, jak współdziałanie z funkcjami dostępnymi na urządzeniu mobilnym. Mimo to nie są dostępne dla wszystkich, bo nie każdy telefon ma odpowiedni system obsługujący daną aplikację. Inaczej jest z wersjami internetowymi, z których skorzystać może każdy z dostępem do internetu i przeglądarki.