Miliardy ludzi na całym świecie, każdego dnia przesyła poprzez sieci wewnętrzne oraz Internet ogromne ilości informacji. Nikogo już dzisiaj nie dziwi kupowanie produktów, płacenie rachunków, oglądanie filmów i telewizji czy słuchanie radia przez międzynarodową sieć. Wiele spraw urzędowych załatwia się dziś drogą elektroniczną. Jednak na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że za kształt tego elektronicznego świata odpowiada ogromna ilość urządzeń pracujących siedem dni w tygodniu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Kluczowymi maszynami stają się serwery wraz z otaczającą je infrastrukturą sieciową. Są one montowane w pomieszczeniach zwanych serwerowniami.

Dom dla serwerów
Serwery to specjalnie przystosowane komputery, umożliwiające odbieranie, przechowywanie oraz wysyłanie wielkich ilości danych. Na dyskach twardych serwerów znajdują się wszelkie informacje do jakich mamy dostęp poprzez sieć. Należą do nich m. in.:
– strony WWW,
– konta poczty elektronicznej i portali społecznościowych,
– elektroniczne konta internetowe,
– multimedia w postaci filmów, muzyki czy audycji strumieniowych,
– sklepy internetowe,
– platformy elektroniczne do obsługi klienta.
Jak widać serwery przechowują bardzo ważne dane do których powinien być zawsze zapewniony dostęp. Aby tak się stało muszą one pracować w sposób ciągły, bezawaryjny i bezpieczny dla siebie i danych. Dlatego montuje się je w specjalistycznych serwerowniach. Ich zadaniem jest przede wszystkim:
– zapewnienie serwerom ciągłości zasilania energią elektryczną,
– zagwarantowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa przed dostępem osób niepowołanych,
– zabezpieczenie urządzeń pracujących przed zniszczeniem, zalaniem czy pożarem.
– zapewnienie odpowiednich warunków pracy takich jak wilgotność i temperatura.

Tak jak ludzie potrzebują bezpiecznych, wygodnych i komfortowych mieszkań, tak  komputery przechowujące bardzo ważne dane potrzebują swego rodzaju domu.

Budowa serwerowni
Kluczowe w zapewnieniu odpowiednich właściwości serwerowni jest jej prawidłowe zaprojektowanie. Obecnie biura projektowe stosują coraz nowsze technologie zapewniające serwerom wymaganą niezawodność i bezpieczeństwo. Serwerownie tworzy się rozwojowo to znaczy nadając im możliwości rozbudowy w miarę wzrostu potrzeb. Pomieszczenia te powinny dawać możliwość szybkiej wymiany lub naprawy sprzętu. Do budowy stosuje się specjalne materiały zapobiegające pyleniu oraz izolujące w maksymalny sposób wnętrze od warunków zewnętrznych. Często rezygnuje się z okien, a jeśli istnieją skutecznie się je zabezpiecza. Nowoczesne serwerownie wyposaża się w systemy i instalacje zapewniające najwyższe standardy niezawodności i bezpieczeństwa. Należą do nich:
– instalacja elektryczna wraz z zasilaniem awaryjnym,
– rozwiązania do bezpiecznego prowadzenia okablowania urządzeń,
– oczyszczający powietrze system wentylacji,
– regulująca wilgotność i temperaturę klimatyzacja precyzyjna,
– instalacja wykrywania pożaru i gaszenia za pomocą środków gaśniczych innych niż woda,
– monitoring,
– system kontrolowania dostępu osób.
Wszystkie montowane rozwiązania technologiczne sprawiają, że serwerownie stają się nowoczesnymi mieszkaniami dla serwerów.

Najważniejszy jest użytkownik
Wszelkie zabiegi mające dawać niezawodność oraz bezpieczeństwo są robione by zapewnić ludziom ciągły dostęp do danych. Przechowywane na serwerach informacje są kluczowe dla naszych finansów, rozrywki, nauki, wiedzy i znajomości towarzyskich. Są po prostu istotne dla naszego życia.

Serwerownia – codzienne środowisko pracy tysięcy komputerów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *