Chociaż bardzo duża ilość informacji i danych gromadzona i przechowywana oraz udostępniana jest w internecie, to jednak również wymaga to pewnej fizycznej przestrzeni, przeznaczonej na urządzenia i technologie umożliwiające ich odczyt i zarządzanie.

Służy do tego data center, czyli centrum danych. Forma tej przestrzeni nie jest ściśle określona – może nią być cały budynek lub nawet zespół budynków lub tylko przeznaczone na takie zastosowanie wydzielone pomieszczenie. Wewnątrz tego budynku czy pomieszczenia znajduje się zaplecze informatyczne pod postacią różnych urządzeń i narzędzi. Wśród nich są przede wszystkim serwery, a także machiny służące do gromadzenia danych a także bazy sieciowe.

Zawartość data center

Oprócz rozwiązań mających zapewnić same działanie pewnych systemów oraz umożliwiać pracę serwerów bez niepożądanych przestojów, są to także kwestie związane z zapewnieniem całości bezpieczeństwa i uniemożliwić niekontrolowany wyciek poufnych danych czy haseł.

Data center mieści więc także między innymi:


• awaryjne zasilanie
• urządzenia chłodzące i wentylujące pozostałe sprzęty
• środki ochrony zapobiegające pożarom

Są tam także elementy redundancyjne, zwiększające ilości najważniejszych systemowych elementów. Dzięki nim posiada się zabezpieczenie przeciwko nastąpieniem nagłych przerw w działaniu danych urządzeń. Redundancja odnosi się w tym przypadku do linii elektroenergetycznych, serwerów, dysków i elementów sieciowych, a także połączeń sieciowych z dostawcami.

Oferta udostępniana przez firmy

Dla wielu osób pojęcie data center brzmi nieco tajemniczo. Upowszechniło się ono przede wszystkim w środowisku informatycznym i ogólno pojętych technologicznych branżach. Jest to już także coraz powszechniejsze, patrząc na same liczby. Coraz więcej firm oferuje zapewnienie takiego rozwiązania, aby poszczególne przedsiębiorstwa nie musiały same troszczyć się o przechowywanie serwera i wszystkich pozostałych, powiązanych z tematem sprzętów. Są to kompleksowe i specjalistyczne usługi.

Na czym polega data center?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *