VoIP, czyli Voice over Internet Protocol to technologia cyfrowa, która umożliwia przesyłanie dźwięków za pomocą łączy internetowych lub sieci dedykowanych, wykorzystujących protokół IP. Dla niektórych ludzi wydaje się to skomplikowane co najmniej tak samo jak datacenter czy cloud computing. Na czym dokładnie polega ten system? Jak działa telefon VoIP?
Zasady działania telefonii internetowej
Telefonia internetowa to rozbudowana forma technologii VoIP. Rozwija się ona głównie dlatego, że pozwala ona znacząco obniżyć koszty połączeń, zwłaszcza tych wykonywanych za granicę. Sieć funkcjonuje dzięki zastosowaniu protokołu IP. Korzystanie z Internetu nie musi wiązać się jedynie z przeglądaniem stron internetowych, ale również z wygodnym i tanim rozmawianiem z innymi ludźmi. Wystarczy zakupić odpowiedni model telefonu lub zmodernizować swój stary aparat. Technologia VoIP działa w oparciu o łącze internetowe, dlatego potencjalny użytkownik musi posiadać dostęp do szerokopasmowego Internetu. Połączenia można wykonywać z telefonu VoIP, zwykłego aparatu wyposażonego w bramkę VoIP lub z komputera
Czego potrzebujesz oprócz telefonu VoIP?
Aparat telefoniczny to nie wszystko. Najważniejszy jest szerokopasmowy Internet, który zapewni Ci rozmowy bez jakichkolwiek zakłóceń. Niezbędne z pewnością okaże się również porozumienie z operatorem, ustalenie stawek i warunków korzystania z technologii VoIP. Możesz zachęcić swoich znajomych do zapoznania się z VoIP. Dzięki temu będziesz rozmawiał z nimi zupełnie za darmo, ponieważ operatorzy zwykle oferują bezpłatne połączenia w ramach tej samej sieci.
Zalety i wady technologii VoIP
Dlaczego warto zdecydować się na telefon VoIP? Masz okazję to zrobić głównie ze względu na:
– niskie koszty połączeń zagranicznych;
– darmowe połączenia w ramach jednej sieci;
– niższe abonamenty w porównaniu do telefonii analogowych;
– prowadzenie wideorozmów;
– prostą instalację,
– integrację sieci telefonicznej i komputerowej.
Wszystko ma swoje wady i zalety. Wśród niekoniecznie dobrych aspektów technologii VoIP należy wymienić słabszą jakość połączeń, jeśli nie dysponujemy wystarczającą szybkością Internetu, który w tym przypadku musi być niezawodny. Dla niektórych kosztowną może być również inwestycja w bramkę VoIP. Jednak ze względu na znaczne obniżenie rachunków za telefon, taki zakup zwróci się w szybkim czasie.
Technologia VoIP to coraz bardziej popularna alternatywa dla ofert dużych sieci komunikacyjnych. Wszyscy, którzy chcą znacznie obniżyć swoje rachunki za połączenia za granicę, powinni zdecydować się na takie rozwiązanie.

Dlaczego warto zdecydować się na telefony VoIP?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *