Szeroko pojęty sprzęt IT wymaga odpowiednich warunków pracy – jego przechowywanie i konserwacja często pochłania spore zasoby firmy, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Rozwiązaniem tego problemu wydaje się outsourcing pewnych zadań.

Obecnie nikogo już nie dziwi, że firmy część realizowanych przez siebie zadań zlecają podmiotom zewnętrznym, specjalizującym się w konkretnych dziedzinach. W ten sposób, stosunkowo niskim kosztem, jesteśmy w stanie wykonywać określone czynności, bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników czy też wydzielania specjalnych pomieszczeń bądź kupowania i wynajmowania potrzebnych urządzeń.

Taka praktyka stosowana jest także w dziedzinie IT. Jak wiadomo, stworzenie i utrzymywanie własnej infrastruktury data center jest bardzo kosztowne, wymaga również wykorzystania specjalnych pomieszczeń, spełniających kryteria metrażowe i związane z bezpieczeństwem. Jeśli nie jesteśmy w stanie ich spełnić, wyjściem z sytuacji wydaje się kolokacja.

O czym mowa?

Jest to usługa, której realizacją zajmują się podmioty zewnętrzne. Zapewniają one dostęp do specjalnych pomieszczeń, w których umieszczane są wszelkie urządzenia wchodzące w skład serwerowni (są one dostarczane przez klienta). W skład usługi wchodzi również konserwacja i obsługa serwerowni oraz kwestie związane z bezpieczeństwem.

Warto powtórzyć, że firmy zajmujące się kolokacją nie dostarczają własnych urządzeń – wykorzystują one sprzęty klienta, a następnie tworzą serwerownie. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie dysponujemy pomieszczeniem spełniającym wszystkie niezbędne kryteria, związane chociażby z zabezpieczeniem sprzętu.

Wszystko to gwarantuje oszczędności – oczywiście nadal musimy zakupić wszystkie niezbędne sprzęty, ale nie musimy martwić się organizacją pomieszczeń czy też wszystkich szaf rack. W ten sposób stworzyć można również system zapasowy, który będzie wsparciem dla podstawowego, wykorzystywanego na co dzień przez firmę.

Czy warto skorzystać z kolokacji serwerów?
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *